Silvie Hessová
Housle
Silvie Hessová je komorní hráčka, která se již během svých studií na Pražské konzervatoři stala členkou Československého komorního orchestru a zároveň primáriem kvarteta Eberle, se kterým získala na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Evianu v roce 1989 cenu Radia France. Na základě tohoto úspěchu byl kvartet pozván na mistrovské kurzy do Londýna legendárním kvartetem Amadeus. V roce 1991 se stala členkou orchestru Virtuosi di Praga, s nímž vystoupila ve většině evropských zemích a v Japonsku.
Jako sólistka má za sebou řadu vystoupení s orchestry jako jsou například Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Jihočeská filharmonie, Orchestra Sinfonica di Bari a další.
Na základě pozvání význačného česko-amerického skladatele Karla Husy vystoupila na Cornell University v Ithace, posléze ve Washingtonu, Chicagu a ve Weill Recital Hall v New Yorku.
Silvie je rovněž nositelkou ceny Euro Pragensis Ars, tedy ceny za propagaci české hudby doma a ve světě.
Vedle koncertní činnosti a nahrávání se věnuje také produkční a nově i producentské roli. V roce 2020 iniciovala založení smyčcového souboru Alma Ansámblu, jehož kmenové členky Martina Bačová, Kateřina Lískovcová, Hana Baboráková Shabuová patří k předním komorním hráčkám a koncertují doma i v zahraničí. Inspirací pro vznik Alma Ansámblu se stala osobnost houslistky Almy Rosé, neteře hudebního skladatele Gustava Mahlera. Členky souboru se nesoustředí pouze na klasické koncerty, ale svými projekty vstupují i do dalších uměleckých žánrů jako je divadlo, tanec nebo výtvarné umění.
Hned první producentský projekt Silvie Hessové je spojen s divadlem. Přizvala k němu divadelní režisérku Jaroslavu Šiktancovou a scenáristku a dramatičku Martinu Kinskou, jejíž divadelní hry, vycházející z historických událostí, získaly několik ocenění. Díky tomuto propojení vznikla inscenace … because of Alma, která vypráví o životě Almy Rosé. Inscenace našla své zázemí v divadle Venuše ve Švehlovce v Praze a je i úspěšným zájezdovým představením. Divadelní kritička Radmila Hrdinová zařadila tuto inscenaci mezi TOP 5 divadelních událostí roku 2023.
Silviin zájem o dějiny první poloviny 20. století se promítá i do jejích dalších projektů. S violoncellistkou Dominikou Weiss Hoškovou tvoří smyčcové duo, které se kromě stěžejních skladeb pro toto obsazení soustřeďuje právě i na díla skladatelů židovského původu, kteří se stali obětmi holocaustu.